První návštěva kotěte v ordinaci

22.03.2023

Aneb co s novým kotětem?


Stejně jako u pejsků je nutné odčervení (jen se začíná až ve 3.týdnu) a vakcinace. Oproti psům není žádná povinná, ale jsou důrazně doporučené tzv. core vakcíny (WSAVA - světová organizace veterinářů malých zvířat).
Také je třeba zkontrolovat varlata a zuby a dbát o zdraví zubů celý život - u Sphynx to platí obzvlášť, mají vyšší sklony k tvorbě zubního kamene a potažmo zánětům v dutině ústní. Dále vrozené vady apod.
🏡Kočičce je nutné doma zřídit záchod (lépe několik a nechat ji si vybrat), útočiště a hrací prostor, kde může objevovat, škrábat, lovit a pobývat ve výškách a pozorovat okolní dění.
❗POZOR pro kočky je vysoce toxické: lilie (jakékoli množství a část), některá antiparazitika pro psy (obsahující permetrin), paracetamol a lidské léky, většina pokojových rostlin, česnek a cibule, chemikálie...
☢️ Co ta věčně obávaná toxoplazma?!
Kočka vylučuje oocysty ("vajíčka") tohoto parazita, který jako dospělec žije ve střevě pouze u kočkovitých, pouze párkrát v mladém věku. Tyto oocysty musí za přístupu kyslíku nejdříve dozrát = vysporulovat, aby byly infekční a mohl se případně nakazit člověk. Pokud čistíte záchod denně, dbáte na osobní hygienu sebe i kočky a nenecháte ji strkat její nohy od 💩 do vaší pusy, netřeba panikařit a to ani v těhotenství.Těhotné ženy jsou toxoplazmou velmi ohrožené v případě prvního nakažení = primoinfekce, na začátku těhotenství, může dojít k potratu. Na druhou stranu je prokázáno, že asi 30% lidí už v sobě toxoplazmu má 🙃. Lze si nechat stanovit protilátky. Stanovení protilátek u koček má význam na zváženou, můžete to zkonzultovat s vaším veterinářem. Ve zkratce většina kočkek bude mít protilátky, lze odlišit IgG a IgM a podle toho se rozhodovat, ale ne vždy je to černobílé.


MVDr. Jana Vrábelová 🍀