První návštěva štěněte v ordinaci

21.03.2023

Co je důležité, když máte nové štěně?

🍀Nezapomeňte svá štěňata mít odčervená, naočkovaná a krmená kvalitní stravou.

U samců je nutná kontrola sestoupení varlat (do 8 týdnů), u všech poté sledovat výměnu zubů (do 7 měsíců), v případě patologických stavů je nutná léčba - chirurgická. Vstupní vyšetření u veterináře by mělo zahrnovat také kvalitní klinické vyšetření, poslech srdce a plic, kontrolu tělních otvorů, základní oftalmologické vyšetření.

🐶 Nejčastější onemocnění u štěňat:

Parvoviróza - prevencí je vakcinace a izolace štěněte minimálně do druhé revakcinace. JEDNÁ SE O ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ STAV.

Vývojové vady - prevencí je důkladná kontrola veterinářem po porodu a během prvních týdnů. Některé vady lze léčit, některé jsou bohužel neslučitelné se životem 😔.

Hypoglykémie = málo cukru v krvi (nedostatečný příjem krmiva/mléka) a hypotermie = nízká tělesná teplota (u těch nejmenších), projevují se slabostí, skleslostí, neochotou přijímat krmivo, nářekem nebo ospalostí. ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ STAV.

Parazité - škrkavky, blechy, klíšťata, kokcidie, tasemnice - prevencí je podávání antiparazitik v daném schématu a poté pravidelná kontrola a ochrana před vnějšími parazity.

U mladých psů je také riziko tetanu, během výměny zubů (hlavně velká plemena psů, kteří venku hodně hrabou v hlíně a kousají kameny, klacky apod. nebo u psů, kteří se pohybují kolem koní) - prevencí je vakcinace. ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ STAV.

Povinnosti chovatele - vakcinace - VZTEKLINA od 3 do 6 měsíců + aplikace čipu do 3 měsíců nebo před přechodem k novému majiteli (s tím souvisí vystavení pet pasu, evidence v registru)

❗POZOR NA: riziko pozření cizích těles, otravy (čokoláda, hroznové víno a rozinky, xylitol, paracetamol a lidské léky, cibule a česnek, pokojové rostliny), zranění způsobená elektrickým proudem.

💪Doporučení moderního veterináře - nechte si pejska pojistit, může vám to do budoucna ušetřit hodně peněz.


MVDr. Jana Vrábelová 🍀