Prevence, základ zdraví

25.08.2023

Toto jednoduché pravidlo platí nejen u lidí, ale také u našich čtyřnohých miláčků.

Vedle důležitosti z hlediska včasného rozpoznání obtíží a ochrany zdraví zvířat a společnosti (vakcinace, odčervování) je pravidelné preventivní vyšetření často výhodné také pro naši peněženku. Většinou totiž platí, že při včasném rozpoznání obtíží je jednodušší, rychlejší a také levnější je řešit. Pokud se například onemocnění dostane do fáze, kdy již ohrožuje život vašeho zvířátka, jsou finanční nároky spojené s léčbou mnohonásobně vyšší a to nemluvíme o těch psychických. Naštěstí mnoho majitelů volí cestu každoroční prevence, i když jejich zvíře viditelně nic netrápí a ta jim může přinést klid, že je jejich zvířátko v pořádku, případně je upozornit na nesrovnalosti. Na tato neinvanzivní vyšetření se můžete objednat i k nám!


Preventivní balíček obsahuje:

- důkladné klinické vyšetření (poslech srdce a plic, kontrola dutiny ústní a zubů, mízních uzlin, prohmatání celého těla, kůže a končetin, u fen důkladná kontrola mléčné žlázy, základní vyšetření očí a uší, rektální vyšetření zejména u psů a starších fen)

- kompletní vyšetření krve - panel obsahuje hematologii (vyšetření krvinek) a biochemii (jaterní funkce, ledvinná funkce, krevní bílkoviny, nejdůležitější minerály). Po domluvě s klientem lze přidat libovolná vyšetření dle stavu pacienta. U zvířat nad 8 let tzv. geriatrický balíček obsahující navíc vyšetření štítné žlázy.

- vyšetření moči (orientační - pomocí močového papírku a refraktometru pro určení hustoty), pokud je nález abnormální je doplněno o vyšetření močového sedimentu a v případě infekce kultivaci. 

Moč lze na vyšetření již přinést, neměla by být starší 2 hodin, odebírá se střední proud do čisté nádoby, ideálně ranní moč. V případě potřeby ji lze odebrat v ordinaci z močového měchýře.

- RTG vyšetření hrudníku - doporučujeme jako součást geriatrické prohlídky u pacientů nad 8 let, i když jsou bez obtíží

- Sonografické vyšetření břicha - doporučujeme jako součást geriatrické prohlídky u pacientů nad 8 let, i když jsou bez obtíží


Cena balíčku se odvíjí dle jeho sestavení na míru pacientovi:

- základní prevence (do 6-8 let dle plemene): klinické vyšetření, krev, moč                   1200 Kč

- základní geriatrický (nad 6-8 let dle plemene): klinické vyšetření, krev vč. panelu štítné žlázy, moč, RTG hrudníku a sono břicha                                                                                                         2100 Kč

- geriatrický plus: navíc měření krevního tlaku                                                                   2500 Kč